This is a geoboard. It only costs about six dollars and is one of the most wonderful learning tools ever. You can use geoboards to teach counting, multiplication, division, geometry, fractions and a ...
Students in Mrs. Celestial Piedra's 6th grade class at Franklin Elementary School in Rahway used Geoboards to reinforce an area and perimeter lesson. Students found the hands-on activity useful.